Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar
Ana Sayfa Bizden Haberler, RESİM GALERİSİ 12.03.2012 2604 Görüntüleme

Akkuzulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz:

Akkuzulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz:

 

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı olan Akkuzulu ilçenin köyden mahalleye geçen en büyük mahallesidir.

Bileğinin gücü ile çalışan Akkuzulu halkı; çalışkan, misafirperver, sıcakkanlı olarak biliniyor.

 

Efsane Çeşme Kocaağız (kocakız), Akkuzulu’nun tahlili yapılan en temiz suyu, buraya Çubuk ve Ankara dan su almaya geliyorlar. Çok güzel çayı olduğu söyleniyor.

 

Oğul kaya denilen kaya oyuğu altında mağara girişine benzer bir alan var. Mağara girişine benzeyen yerdeki toprağın güzel renkte olduğu ve eskiden koyunların üzerlerine sürüldüğü ve boyanın çıkmadığı söyleniyor.

 

Eskilerin söylediğine göre eskiden Ankara’ya büyük bağlardan üzüm gönderildiği belirtiliyor.

 

İbrahimkaya denilen dev kayaları olan yörede, eskiden İbrahimkaya’ya kurban adağı yapıldığı ifade ediliyor.

 

Eski Tarihi Fin ya da Roma hamamı olduğu tahmin edilen Höyük Roma Hamamı adı verilen alan Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış.

Daha önceleri bu hamamın altından sıcak suyun çıktığı söyleniyor. Mahalleli bu suyun tekrar yeryüzüne çıkarılmasını ve bu sudan faydalanmak istiyorlar.

 

Halk mahalle içindeki Şallavık çeşmesinden su içiyor. Mahalleye su biri Cücük’ten diğeri de Çubuk ASKİ boru hattı olmak üzere 2 hattan su geliyor.

 

Mahallenin yukarı bölgelerinde çok eski mezarlıklar bulunmaktadır.

 

Mahallenin iki şehidi bulunmaktadır.

 ANKARA ÇUBUK AKKUZULU ŞEHİTLERİMİZ

 Yüksel TUZCU

 Baba Adı                      : Ahmet

 Ana Adı                        : Sünbül

 Doğum yeri                  : Akkuzulu

 Doğum tarihi                : 27.10.1973

 Memleketi                   : Ankara Çubuk

 Birliği                           : Hakkâri Üzümlü Jandarma Karakol Komutanlığı

 Şehit olduğu yer           : Hakkâri Çukurca Üzümlü Karakolu

 Şehit olduğu tarih         : 26.10.1993

 İkametgâh adresi          : Ankara Çubuk

 1973 Akkuzulu doğumlu, Ahmet oğlu Yüksel TUZCU; 26.02.1993 tarihinde 1973/1 devre olarak Tokat  ta Jandarma Er olarak Vatani vazifesine başladı.

26.10.1993 tarihinde Vatanin bölünmez bütünlüğü için, bölücü PKK teröristleriyle Hakkâri Çukurca Üzümlü karakolunda girmiş olduğu silahlı çatışma anında şehit olmuştur.Şehidimizin mübarek naaşı 29 Ekim 1993 tarihinde doğum yeri olan Akkuzulu köyünde toprağa verildi.

Şehidimiz ailesinin beş çocuğundan en dördüncüsü ve Evliydi. İlkokul mezunu olup, çiftçilikle uğraşıyordu.

 Mustafa Zihni OLMUS

 Baba Adı                     : Ömer

 Ana Adı                        : Zeynep

 Doğum yeri                  : Akkuzulu

 Doğum tarihi                : 27.12.1973

 Memleketi                   : Ankara Çubuk Akkuzulu

 Birliği                           : 3. Komd. Tus. 3.Komd. Tb. 7. Bl. K.ligi Mardin

 Şehit olduğu yer           : Mardin Midyat

 Şehit olduğu tarih         : 27.06.1994

 İkametgâh adresi          : Ankara Çubuk Akkuzulu

 1973 Akkuzulu doğumlu, Ömer oğlu Mustafa Zihni OLMUS; 26.02.1993 tarihinde Piyade Komando Er olarak Vatani vazifesine başladı.

27.06.1994 tarihinde Vatanin bölünmez bütünlüğü için, Bölücü örgüt PKK teröristleriyle girmiş olduğu silahlı çatışma anında 16 aylık asker iken şehit olmuştur. Şehidimizin mübarek naaşı 28 Haziran 1994 tarihinde doğum yeri olan Akkuzulu köyünde toprağa verildi.

Şehidimiz ailesinin altı çocuğundan üçüncüsü ve nişanlıydı.  İlkokul mezunu olup, serbest çalışıyordu. Hep marangoz ustası olmak isterdi.

2010 yılında ilk kez domates Şenliği Yapılarak, Akkuzulu’nun simgesi haline gelen meşhur al al domatesinin tanıtımı yapılıyor. Bu şenliğin her yıl yapılması bekleniyor.

 Akkuzulu, Ankara ilinin Çubuk ilçesine bağlı köyden mahalleye geçiş yapmıştır.

 Akkuzulu’dan İmam Hüseyin, Kapaklı, Küçükali, Eskiçöte ve Akbayır köyüne gitmekte.

 Mahallede iki bekçi mevcut. Bekçilere ev başı bir bucuk yarım ekin veriliyor. Mahalle halkı ilçede Türkmen olarak bilinir.  50 veya 60’a yakın kepçe mevcut.

 Tarihi: Koyun ve kuzuya önem verdiği, Akkuzulu’nun çokluğu nedeniyle AKKUZULU ismini alan bu köy; Horasan ve Konya taraflarından gelme Türkmen ve Yörüklerin yaşadığı bir yerdir. Hayvanlarıyla gelen bu insanlar önce, köyün3 km. yukarısındaki500 m. Derinliğinde bir vadiye yerleşirler. Burası hayvancılık ve bağcılığa oldukça elverişli bir alandır. Daha sonra köyün arazi durumu göz önüne alınarak, o zamanın muhtarı Ömer KOÇ, Süreybe çiftliğini satın alır. Eğerci köyü olarak bilinen köy, bil hare oradan kalkarak diğer köylere dağılır.

Akkuzulu geniş bir araziye sahiptir. Davarcılık, tarım ve hayvancılık başlıca gelir kaynaklarıdır. Burada buğday, arpa ve fiğ denilen ürünler yetişmektedir.

Genellikle giydikleri üç etek ve şalvardır. Burada yetişen Molla Ali isimli zat, çevrede bilgisiyle ün yapmıştır.

Köyün batısında Çubuk, güneyinde Cücük, güneybatısında Taşpınar, Sünlü, kuzeybatısında Kargın, Ömercik, Deliviran, kuzeydoğusunda Karadana ve Kapaklı, doğusunda Küçük Ali, İmam Hüseyin vardır. Bu köyde, Ankara savaşından kalma tarihi bir de hamam (HÖYÜK)  bulunmaktadır.

270 hane olan bu köye ilköğretim 1954’lerde gelmiştir. Beş sınıflı ilkokulu, selektör binası, sağlık ocağı, camisi, odası, elektrik ve suyu bulunan bu köyde, okuma-yazma oranı  %60 olup, birçok yüksek okul mezunu vardır. Son zamanlarda her şeyiyle büyük oranda gelişmiştir.

 Kültür: Türkmen 

 Coğrafya: Ankara iline44 km, Çubuk ilçesine9 kmuzaklıktadır. İklim Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

 Nüfus: 4250

 

Ekonomisi: tarım, hayvancılık, sütçülük, traktör ve kamyonetlerle sebze ve meyve satımı, kepçecilik yapılıyor.

 

Birçok tarla ve bahçelerde domates ekimi yapılarak Ankara ve Çubuk’un domates ve sebze ihtiyacı gideriliyor.

 

Aynı zamanda da yıl sonu domates salçası üretimine de başlandı.

 

Muhtarlık: Yerleşim yerinin mahalle tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Hacı Cansız – 2004 – Necip Olmuş :1999 – :1994 – :1989 – :1984 –

 Altyapı bilgileri :

 

Mahallede, 2 adet camii, biri eski toplam 3 ilköğretim okulu vardır. Bu okul çevre mahalle ve köy ve mahallelerden gelen öğrencilere de ev sahipliği yapmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yapım aşamasındadır.

 

Çubuk ilçe Müftülüğüne ait 1 Adet Kuran Kursu  vardır. Başka herhangi bir kamu kuruluşu yoktur.

 

Akkuzulu Kalkınma Yaşatma ve Dayanışma Derneği 2002 yılında kuruldu. Dernek Başkanı Fatih Küçük’tür.  Akkuzulu’ya, ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Mustafa Hakan ÇELİKER :

    21 Aralık 2012-10:44

    Mükemmel bir yer burası burada bir arsa almak isterdim. Kültür ve turizm Bakanlığı çalışanıyım. Yörenin tanıtılması insanı ve doğası korunarak Turizmin nimetlerinden yararlandırılması güzel olurdu.

    Saygılar
    Mustafa Hakan ÇELİKER

İlginizi çekebilir

BBP’den Akkuzulu’ya Ziyaret

BBP’den Akkuzulu’ya Ziyaret

Tasarım | www.aksiyonreklam.com