Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar
Ana Sayfa Bizden Haberler, Duyurular, Genel 23 Şubat 2014 2163 Görüntüleme

Akkuzulu Seçimde Kime Sinyal Veriyor

Akkuzulu 30 Martta siyasi ağırlığını kimden yana koyacak?

En az 3 bin yıllık bir yerleşim yeridir. Roma İmparatoru Hadrianus dönemlerinden kalma bir kral mezarı halen varlığını sürdürmektedir. 1968 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan M.S. 1. Yüzyıla tarihlenen Tümülüs kendi kaderine terk edilmiş bir şekilde durmaktadır. Ancak 2009 yılında tescillenerek kayıt altına alınmıştır.

Akkuzulu şimdiki yerleşiminden 5 km daha doğudayken, tarım arazilerine uzaklığı ve ulaşım güçlükleri nedeni ile 1950 yılından sonra şimdiki yerine taşınmıştır.

Akkuzulu Türkmen köyleri içinde en ağırlıklı köydür. Halk üretken ve çalışkandır. Ulaşım şehir içi dolmuşlarla yapılmaktadır. Bir ilkokul bir ortaokul 2 cami bulunmaktadır. Akkuzulu ilçenin en büyük köyüdür. Bu büyüklük Akkuzulu ile sınırlı kalmayıp Çubuk merkez mahallelerinde de kendini hissettiriyor. Kesin veri olmamak kaydıyla, 10 binin üzerinde bir Türkmen seçmenin olduğu varsayılıyor.

Akkuzulu’da 2009 yerel seçimlerinde 1554 seçmen 5 sandıkta oy kullanmış. 4 Sandıkta Akparti birinci olurken, 1 sandıkta da MHP birinciliği almış. Sonuçlar toplamda şöyle;

Akparti (Lokman Özden)    641 oy %45

MHP (Mustafa Gökmen)    506 oy %35

BBP (Durali Simsar)          179 oy %13

CHP (Salih Er)                     95 oy %7

Yerel seçim sonuçları bu oranları verirken 2 yıl sonra 2011 milletvekili seçim sonuçlarına bakıldığında Çubuk merkezle hemen hemen aynı sonucun alındığını görmek mümkün;

Akparti     1118 oy %75

MHP           160 oy %10

CHP            159 oy %10

BBP              44 oy % 3

2011 Seçimlerinde 1500 geçerli oyun sayıldığı Akkuzulu Köyü halkı, geçtiğimiz 5 yıllık yönetimden, yönetim tarzından memnun olmadıklarını açık seçik beyan etmekten kaçınmıyorlar. Adayların yaptığı ziyaretlerde şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu şikayetlerin tetiklemesi neticesinde, Türkmen bir başkan adayı isteyen ve arzulayanların sayısı bir fazlaydı. Ne Akparti ,ne de MHP Akkuzulu halkının içinden geçirmekle kalmayıp açıkça dillendirdiği arzuya cevap vermedi. Akparti de Süleyman Haksever, MHP de de Adem Kisecik aday gösterilmediler.

Bu seçimlerde ne olur,

Akkuzulu ve onun uzantısında diğer Türkmen Köyleri başkan adayı çıkaramayınca meclis listelerine bakar mı? Meclis Listeleri oy dağılımında etkili midir? Örneğin geçen seçimlerde Akparti’yi Akkuzulu’da %45 le birinci parti yapan etken, listelerinde Harun Olmuş ve Kemal Küçük’ün olması mıdır? Öyleyse 2 Yıl sonra yapılan seçimlerde bu oranın %75 e çıkmasını nasıl izah etmeli? Akkuzulu halkı, büyükşehirlerde olduğu gibi ne adaya ne listeye bakmadan siyasal partilere mi oy verir? CHP’nin %7 oy alması bunun bir göstergesi midir? Genel seçimlerde yüzde 10, yerel seçimlerde yüzde 35 oy alan MHP oylarında Mustafa Gökmen ismi mi etkiliydi? BBP lilerin iddia ettiği gibi Turgut Altınok Akkuzulu oyları üzerinde etkili olacak mı? Akkuzulu başkan adayı bulamadı ama meclis sıralamalarında aradığını buldu mu?

Bu ve benzeri soruların karşılığı 30 Mart akşamı alınmış olacak.

Çubuk Sesi

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • şenol çataltepe :

    25 Mart 2014-16:38

    bu dönemde de ak partinin mahallemizde 1. parti olarak çıkacağını düşünüyorum..

İlginizi çekebilir

Akkuzulu da Dere Taştı

Akkuzulu da Dere Taştı

Tasarım | www.aksiyonreklam.com