Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar

ARZU ÖLENİN İNCİSİ

Mahallenin çıkışında, Eski Köy’ün olduğu yere doğru giderken, hemen Arzu Ölen Mevki yolu üzerinde tepeciklerin arasında inci gerdanlıkla karşılaşabilirsiniz.

Ya Allah, Ya Bismillah

ARZU ÖLENİN İNCİSİ

Mahallenin çıkışında, Eski Köy’ün olduğu yere doğru giderken, hemen Arzu Ölen Mevki yolu üzerinde tepeciklerin arasında inci gerdanlıkla karşılaşabilirsiniz. Nasıl mı demeyin, biz çeşme veya pınar desek de tepeler onu gerdanlık olarak boynuna asmış, bağrına basmış. Zaten çeşme olarak tanımlamak çok eksik kalır, o dağların gerdanlığı, hayvanlarının ve bitkilerinin sulağı, halıların yunağı, cümle beşerin konağıdır.

Çeşmenin hikâyesini Mahalle Muhtarımız Halil Gökmen’in verdiği bilgiler ışığında uyarlıyorum.

Büyükşehir Belediyesi asfalt çalışması sırasında, yolları kumlamak için dere yatağından kum almaktadır. Dere yatağında derinlere inildikçe bir gölet oluşmaktadır. Gölet oluşması için hiç uygun bir mevsim değildir. Bu gölet çok yakınlarda bir su kaynağının varlığının belirtisidir. Kazıcı kepçe su izini takip ettikçe su da esaretten kurtulurcasına makineye doğru koşmaktadır. Öyle bir noktaya gelinir kaynak gün ışığına kavuşmuştur.

Sıra çeşme yapmaya gelmiştir. Ama çeşme nereye yapılacaktır. İki olasılık üzerinde çokça tartışılır. Önce suyun borularla mahalle merkezine taşınıp mahalle içine çeşme yapılması gündeme gelir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda hem çok maliyetli olacağı ve hem de kullanışsız olacağı için bu olasılıktan vazgeçilir. Daha sonra suyun kaynağına 600 metre kadar yakın olması, yeterince mahremiyet sağlaması ve sudan en iyi faydanın sağlanacağı yer olacağı düşünülen şimdiki yer kararlaştırılır.

Mahalle Muhtarının üstün gayreti, hayırseverlerin yardımları ve mahalle halkının imece usulü çalışmalarıyla çeşme tamamlanır. Daha önce başka örneğini görmediğimiz bir mimari ile yapılmıştır. İki kurnalı çeşme çok büyük oluklara, çok geniş bir alana ve dört tarafı kapalı duvarlara sahiptir. Zemini halı yıkamak için tasarlanmıştır. Bu çeşmenin dış duvarlarından birine bir kurnalı çeşme inşa edilmiş, diğer ihtiyaçlar için özgülenmiştir. Bu çeşmenin de geniş bir olukları vardır. Bu oluklardan bir tanesinin gideri su tankı doldurabilmek için tasarlanmıştır. Bakıldığı zaman alışılageldik çeşme yapısından çok farklı ve kullanışlı yeni bir mimari ile tasarlanmıştır.

Ne zaman yolunuz düşerse; temizlik işlerinizi (halı yıkamak gibi) yapabilir, tertemiz dağ havası soluyabilir, doğanın içinde ruhunuzu dinlendirebilir, sevdiklerinizle mangal keyfi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey keyfinize bakmak, Allah (c.c.)’a şükretmek, Hz. Muhammed (s.a.v)’e salavat getirmek, yapımında emeği geçen herkese dua etmek…

Sonsuz saygı ve selamlarımla….

19/11/2017  – Akın RÜYAOĞLU

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tasarım | www.aksiyonreklam.com