Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar

Bir Hayrat Daha

Ya Allah Ya Bismillah

Bir Hayrat Daha

Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu:“İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat.”

Hadiste belirtildiği gibi kim bir “Sadaka-i Câriye” (hayrı devam eden iyilik) yaparsa öldükten sonrada yaptığı hayırlı hizmetin devamı süresince amel defteri kapanmaz, amel defterine sevap yazılır.

Mahallemizin 2-3 kilometre yukarısında, Akkuzulu Mahallesi’nin eski yerleşkesinin olduğu yerde, Sarı Taş mevkiinde, asfalt yolun hemen 10 metre yukarısında yeni ve nezih bir çeşme misafirlerini bekliyor.

İlk hali uzunca yıllar önce hayratta ismi geçen Merhum “Hacı Hilmi Koç’un” babası “Merhum Hasan Koç” ve yakınları tarafından inşa edilmiş.  “Hasan Ağa’nın Çeşmesi” olarak bilinen çeşme kullanılamaz hale gelince, eski çeşme kaldırılarak yerine, “Hasan ve Hacı Hilmi Koç” hayratı olarak sevenleri tarafından yeni bir çeşme inşa edilmiş.

Suyunu tepelerden alan çeşmenin suyunun temizliğinin ve sürekliliğinin sağlanması için su gözleri hummalı bir çalışma ile tekrar araştırılmış, bulunan su gözleri özenle bir sağanda toplanmış, toplanan su çok derin bir kazı ve güçlü bir izole ile çeşmenin “kurnasına” taşınmış. Bu sayede suya yağmur sularının süzülmeden karışması önlenmiş. Ayrıca sutaşıma sistemi dış etkilere karşı güçlendirilmiş.

Çeşmenin mimarisi alışılageldik çeşme mimarisinden daha farklı şekilde tasarlanmış. Öyle ki; oluğu 10 metre uzunluğunda, 75 cm genişliğinde ve 45 cm yüksekliğinde yapılmış. Ayrıca çeşme zamanın ve suyun aşındırıcı etkisine daha dayanıklı olabilmesi ve olukta biriken suyun her daim temiz kalabilmesi için beton iskelet kısmı tamamen mozaik tozu ve beyaz çimento karışımı olan özel bir beton manto sıva ile izole edilmiş. Çeşmenin beyaz tasarımı ve berrak dağ suyunun birleşmesinin uyumu çok hoş bir etki oluşturmuş. Bu etki olukta biriken suda ışığın kırılma oyunlarıyla kendini daha güzel bir hale getirmiş.

Çeşme konumu itibariyle harikulade güzel bir yere konuşlandırılmış. Her yanından tepelere ve küçük bir dere vadisine bakmaktadır. Gürültüden uzak, asfalt yolun 10 metre yukarısında, olması gerektiği kadar mahremiyet sunan bir yerdedir. Bu özellikleri sayesinde ailecek piknik yapabilir, halı yıkamak gibi işlerinizi huzur dolu bir mekânda yapmanın keyfine varabilirsiniz. Bütün bunların yanında akan suyun şırıltısında stres atabilir,  kafanızı dinleyebilirsiniz. Olukta biriken suyun rüzgârın etkisiyle oluşturduğu minik dalgalarının ve ışık kırılmaların hoş muhabbetinin seyrine dalabilir ve güzel hisler yaşabilirsiniz.

Çeşme olarak düşünüldüğünde inşaatı bitmiş gibi gözükse de amaçlanan hedeflere göre çok az bir kısmı tamamlanmıştır. Çünkü çeşmenin ön tarafına 10 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde beton halı yıkama platformu yapılması düşünülmektedir. Ayrıca çeşmeye gelen misafirlerinin yağmur, kar ve güneş gibi dışsal etkilerden korunmak istenildiği zamanlar için yarı kapalı bir alan inşaatı düşünülmektedir. Ayrıca tüm beşaretin hizmetine olması için meyve ağaçları ve gölgelik ağaçlar dikilmesi planlanmaktadır. Ve daha birçok güzel imkânların sunulması hedeflenmektedir…

Allah (c.c.)’nin insanlara sunduğu nimetleri yine Allah (c.c.)’nin rızası için hizmete dönüştürmek en güzel insanı erdemlerden biridir. Nimeti hizmete dönüştürenlerden ve hayrat sahiplerinden Allah (c.c.) razı olsun.

Saygı ve sevgilerimle…          Akın Rüyaoğlu 22.10.2013

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • HASAN :

    02 Ocak 2014-13:16

    Allah razı olsun herkesten özellikle kuzenim ismail.koç teşekkurler .

Tasarım | www.aksiyonreklam.com