Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar
Ana Sayfa Bizden Haberler, Genel 9 Mart 2012 1576 Görüntüleme

Kadın Çiftçilerimize Yeşil Tarım Eğitimi

Kadın Çiftçilerimize Yeşil Tarım Eğitimi

Akkuzulu hanım çiftçilerimize ‘Yeşil Tarım Projesi’ kapsamında teorik ve pratik eğitim veriliyor.

Çubuk Kaymakamlığı ve Çubuk Belediyesi himayesinde Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, İtalya üniversiteler ve ticaret odaları işbirliğiyle yürütülen ‘Yeşil Tarım Projesi’ Akkuzulu Mahallesi’nde başladı.

Proje kapsamında 2 hafta boyunca 30 çiftçi kadına tarım eğitimi verilecek. Eğitime katılacak kadın çiftçilerin seçiminde üretim faaliyetini yapan, üretim ve pazarlama ile ilgili kararları veren veya bu konulardaki kararlara etkin bir şekilde katılan çiftçi kadınlara öncelik verildi.

MKV Uluslararası Danışmanlık Firması Yöneticisi Dilek Volkan, AB projesi olan çalışmanın aynı anda birçok AB ülkelerinde yürütüldüğünü belirtti. Projenin, Türkiye’de Çubuk Kaymakamlığı ve Çubuk Belediyesi’nce desteklendiğini anlatan Volkan, Tarım Bakanlığı’nın da hocalarla desteklediğini ve ilk etapta 30 kadına eğitim verildiğini kaydederek, “Şu anda teorik bilgiler verilmekte, Mayıs ayında ise pratik eğitim verilecek ve denetimlerini hocamızla birlikte yapacağız. Bu tür tarım eğitimlerinin Türkiye’nin her yerinde ekicilerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle de toprağın henüz ilaçlanmamış bakir kalmış yörelerimizde, organik tarıma geçiş gerçekten çok kolay. Bunu eğitimle çözebileceğimize inanıyorum. Konvansiyonel tarım dediğimiz ilaç kullanılan diğer bölgelerimizde de üreticimizin bilinçli ilaç kullanmasını amaçladığımız için bu tür eğitimler ayrı bir önem kazanmaktadır.” dedi.

Eğitimin gayet olumlu olduğunu ifade eden kursiyerlerden Fatma Olmuş, “Oldukça faydalı her konuda. Yeşil gübrelemeyi ben duymuştum ama bu kadar ayrıntılı bilgim yoktu. Şu anda hafızamda ve yapabilecek durumdayım. Böyle bir etkinlik halka açık daha fazla kitleye hitap etse çok daha iyi olur.” diye konuştu.

Bilmediği bir çok şeyi kursta öğrendiğini anlatan kursiyerlerden Ayşe Nur Karakütük ise şunları ifade etti: “Bahçemize önceleri bilmediğimiz ilaçlar yapıyorduk ve sonra da sebzelerimiz kuruyordu. Şimdi ise daha bilgili, daha tecrübeli ekebiliriz ve yapabiliriz. Bu derslerin daha çok devam etmesini istiyorum. 5 senedir ekim yapıyoruz. Ekiyoruz ama satamadığımızdan çok fazla para kazanamıyoruz. Fazla ilaçlama yapmıyoruz, kendi bildiğimiz kadarıyla ekim yapıyorduk.”

Akkuzulu’da üretim yapanların çoğunluğunun kadın olduğunu söyleyen kursiyerlerden Zeynep Üce de kurslar devam ettiği zaman çok daha iyi olacağını belirtti. Kadın çiftçiler, kendilerine verilen eğitim çalışmasından dolayı Kaymakam Şahin’e ve Belediye Başkanı Özden’e teşekkür ettiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Güllü Can Hayatını Kaybetti

Güllü Can Hayatını Kaybetti

Tasarım | www.aksiyonreklam.com