Yukarıdan aşağıya Akkuzulu manzarası

Yukarıdan aşağıya Akkuzulu manzarası

YUKARIDAN DRON VİDEO ÇEKİM ANKARA CUBUK AKKUZULU KIRSAL MAHALLESİ Ankara Çubuk | Akkuzulu Ha

Merhum Hacı Hasan Gölyeri İçin Mevlidli Yemek

Ya Allah Ya Bismillah
Merhum Hacı Hasan Gölyeri İçin “Mevlid’li Yemek

Geçen yıl kaza sonucu Hakk’ın Rahmeti’ne kavuşan merhum “Hacı Hasan Gölyeri” için aile fertleri tarafından, mahallemizin iki camisinde okutulan “Mevlid”in ardından misafirlere başta yöresel yemek “Homaça” olmak üzere yemek ikramında bulunuldu.

Çakır Hasan lakabıyla da bilinen, hem mahalle halkı hem de Çubuk ilçesinde çok sevilen, merhumun ruhuna hediye olması için okutulan “Mevlid”e ve yemek davetine 1000 dolaylarında kişi katıldı.

Peki, Çakır Hasan kimdir?

Bu gün mahallemizde yüzlerce yeni traktörler, modern evler görüyorsanız, başta Allah (c.c.) nasip etmesi ve mahalle halkının çok çalışkan olmasıdır. Bununla birlikte “Çakır Hasan”ın katkısı unutulmamalıdır. Çünkü mahallemizde sulu tarımı ilk defa büyük ölçekte uygulayan ve mahalle halkına sebze üretiminde yol gösterici olan “Çakır Hasan”dır. Kısaca mahalle halkına balık vermemiş, balık tutmayı öğretmiştir. Tabi ki rızk Allah (c.c.)’dendir. Buna şüphe yoktur. Bazı insanlar araçtır. İşte “Hacı Hasan” öyle insanlardandı.

Çakır Hasan; dedelerinden devraldığı emanet olan ekip biçme kültürünü yıllarca kuru tarımla (buğday, kavun, fiğ, arpa, yulaf, nohut, mercimek) devam ettirmiştir. Daha sonra mahallemiz için bugün en önemli geçim kaynağı olan ve hatta şenliği bile yapılan domates ekimini geniş ölçekli olarak ilk yapan kişidir. Ayrıca domates yetiştiriciliği ile kalmamış domates ekimi hakkında mahalle halkına teşvik etmiş, halka domates yetiştiriciliği hakkında hocalık yapmıştır. Ayrıca birçok sebze çeşidini ilk denemesini yapan, birçoğunda da başarıya ulaşan kişidir. Kimsenin ekmeyi göze alamadığı ürünleri mahallemizde denemiştir. Bu sebzelerden domates, biber, fasulye, kavun, patlıcan, karpuz ve birçok sebzede başarılı olmuştur.

            Çakır Hasan; gözünü budaktan sakınmayan, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan, hayırsever bir adamdı. Tarlalarının yakınlarından geçenlere sebze ikram ederdi. Siz kabul etmeseniz de size zorla bir karpuz verir, ücret vermeyi teklif ederseniz bin pişman olurdunuz. Siz ücretinin ödeyip iki kilo sebze alsanız, torbanız da üç kilo sebze ile eve dönerdiniz. Çay ocağında onunla oturup çay içseniz yine hesabı zorla da olsa ödeyen hep o olurdu. Gözü tok, gönlü zengin bir adamdı. Daha söylenecek çok fazla iyi şey var hakkında ama bu kadarı kâfi…

Mahalle halkı olarak hala hüznünü yüreğimizde hissettiğimiz “ Merhum Hacı Hasan Gölyeri ”ne Allah (c.c.)’den rahmet diliyoruz. Allah (c.c.) kabrini geniş eylesin, onu ve ecdadını Hz. Muhammed (sav)’me komşu olanlardan eylesin. Allah (c.c.) yakınlarını, bizleri ve sizleri, gerçek manada kendisine kul, Hz. Muhammed (sav)’a gerçek manada ümmet olanlardan eylesin.

Teşekkür

Bu daveti ve buluşmayı tertipleyip finanse eden yakınlarına…

Mevlid okuyan ve dualarıyla günü anlamlandıran hocalarımıza…

Davete icap edip gelen misafirlere…

Hizmetin misafirlere ulaşmasına vesile olan herkese…

29.04.2016                                                 Akın Rüyaoğlu

Yorumlar

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

 • ismail koç :

  30 Nisan 2016-16:12

  ALLAH RAHMET EYLESİN. CENNET MEKANI OLSUN.MEVLİD TE COK ADAM VARDI CAMİLER DOLUP TAŞTI,ALMADI TABİRİ CAİZSE..YEMEKTE 1000 KİŞİYE YAKIN KİMSE VARDI .

 • Ömer KÖSE :

  01 Mayıs 2016-12:03

  Eniştemiz çok kıymetli bir insandı. Allah (c.c.) rahmet eylesin.

 • YAŞAR KARAGÖZ :

  02 Haziran 2016-07:57

  Mekanı Cennet Olsun Arkasında Güzel İşler Bırakan Herkesten Allah Razı Olsun, Hasan Amcada Onlardan Birisi…

Tasarım | www.aksiyonreklam.com