Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Koçlar ve Onbaşı ailesinin düğünü yapıldı

Akkuzulu Mahallesinde bu hafta Koçlar ve Onbaşı ailelerinin 11 Mayıs Cumartesi kız kınası, 12 Mayıs Pazar
Ana Sayfa ÇUBUK HABERLERİ 25 Ağustos 2012 2807 Görüntüleme

Validen Kesin Talimat

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Esenboğa Havaalanı çevresinde faaliyet gösteren ve kötü koku yapan işletme ve çiftliklerin kapatılmasını istedi.

Yüksel, kapatma konusunda görevlerini savsaklayan ve ihmali görülen sıralı tüm ilgililer hakkında kanuni işlem yapılacağını bildirdi.

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediye Başkanlığı, Akyurt Kaymakamlığı, Akyurt Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne gönderdiği talimatta, kapatma konusunda ihmali görülen sıralı tüm ilgililer hakkında kanuni işlem yapılacağını kaydetti.

Uluslararası bir havalimanı olan Esenboğa Havalimanı’nın, gittikçe artan hava trafiğinin yanı sıra Ankara’nın başkent oluşu nedeni ile de Türkiye Cumhuriyeti devletinin de aynası durumunda olduğunu kaydeden Vali Yüksel, “Ayrıca uluslararası önemi giderek artan ve ekonomisi büyüyen Türkiye Cumhuriyet’ini ziyaret eden her seviyedeki yabancı konukların ülkemiz ile ilgili ilk değerlendirmelerini yaptıkları yerin Esenboğa Havalimanı olduğunu, hal böyleyken yıllardan beri havalimanı çevresinde faaliyet gösteren büyükbaş ve kanatlı hayvan işletme ve çiftliklerinden kaynaklanan ağır gübre kokusunun, rüzgarında yönüne göre zaman zaman havalimanını baskı altına alıyor ve bu durum, modern Türkiye’ye ve Esenboğa Havalimanına hiç yakışmıyor” dedi.

“ÇİFTLİKLER KAPATILACAK”

“Havalimanını etkisi altına alan bu kokunun ortadan kalkması için, çevrede faaliyette bulunan işletmelerin derhal uzaklaştırılmasının zarureti tartışılmayacak kadar açıktır” diyen Vali Yüksel, şunları kaydetti:

“Yapılması gereken, gübre kokusunun kaynağını teşkil eden gübre kurutma tesisleri ile özellikle işletme ve çiftliklerin bölgeden süratle uzaklaştırılmasıdır. Bu işletme ve çiftliklerin hiç birisinin işletme ruhsatına sahip olmadığı bilinmesine rağmen yıllardan beri mahallindeki çeşitli gerekçelere dayalı göz yumulması nedeniyle faaliyetlerine devam etmeleri kabul edilemez. Belediyelerce kötü koku ile ilgili yapılan yegane işlem, çevre kirliliğine sebebiyet verenlere para cezası uygulaması ile sınırlı olmamalıdır. Bu itibarla ruhsatsız işletmelerin acilen bölge dışına çıkarılması işlemleri, ruhsat vermeye yetkili birimler olan İlçe Belediyeleri tarafından ivedilikle yapılmalıdır”dedi.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden ruhsat almadan faaliyetine devam eden işletmeler ile çiftliklerin derhal kapatılmasının, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 6. maddesinin hükmü olduğunu vurgulayan Vali Yüksel, “Bu işlem hukuka uygun bir işlemdir ve ilgililer bakımından da yapılması kanuni zorunluluktur. Ancak bugüne kadar yetkili belediyelerce iş ve işlemlerin savsaklanması nedeniyle kanuni gerekler kararlılıkla yerine getirilmeyişi ve sorunun çözülemeyişi izahtan varestedir” dedi.

Vali Yüksel, “Esenboğa Havalimanı çevresinde oluşan işbu olumsuz durumun ortadan kaldırılmasına esas olmak üzere ruhsatsız olarak faaliyet gösteren ve havalimanını ağır gübre kokusuna maruz bırakan işletme ve çiftliklerin; Çubuk ve Akyurt Belediyelerince derhal kapatılmasını” istedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tasarım | www.aksiyonreklam.com